Медитація самоаналізу - основоположний аспект системи «Йога в повсякденному житті». Практики асан і пранаями поступово розвиваються впродовж цієї системи і таким же чином, крок за кроком, розвиваються практики концентрації і медитації.
Техніка медитації самоаналізу допомагає нам досягти самоусвідомлення за допомогою самоконтролю і саморозвитку.
Медитація самоаналізу починається з питання «Як я?» Для того, щоб остаточно знайти відповідь на найголовніше життєве питання: «Хто я?»
Необхідно дослідити та висвітлити всі рівні свідомості, що включають в себе усвідомлений розум, підсвідомий розум і несвідомий розум. Вміст цих рівнів свідомості має бути повністю розкрито та очищено. Це може відбутися тільки якщо ми діємо з повною усвідомленістю - через медитацію.
На початку практики медитації самоаналізу слід досягти повного фізичного й ментального розслаблення. Далі - збільшити здатність концентрації за допомогою практики візуалізації та уяви. Потім розум звертається до дослідження вмісту своєї свідомості - своїм особистим якостям і звичним думкам. У той же самий час дуже важливо відсторонитися від упереджених ідей і думок. Протягом цієї практики треба прийняти неупереджену точку зору для того, щоб отримати повне розуміння і знання.
Тому не прив'язуйтесь до добре відомих шляхів, не повторюйте добре завчених уроків і не застрягайте в емоціях. Ризикніть і вийдіть за межі інтелекту і пориньте в глибини своєї свідомості.
Ми думаємо, що знаємо себе досить добре, але коли ми заглянемо в себе зсередини, зможемо виявити про себе багато нового, чого не знали раніше. Можливо, ми здивуємося існуванню прекрасних позитивних якостей, таких як співчуття, розуміння, любов, скромність, терпіння, дисципліна, щирість, розбірливість, задоволеність, радість і глибоке внутрішнє блаженство. Чим більше ми усвідомлюємо в собі ці якості, тим більше вони допомагають нам, нашому духовному розвитку і взаєминам з людьми.
Однак у більшості випадків нас дивують також і негативні аспекти. Вони заважають нашому духовному розвитку і викликають дисгармонію в нас і нашому оточенні. Вивчайте себе щиро. Ви стривожені, жадібні, амбітні, заздрісні, ревниві, нетерпимі, не вмієте прощати, запальні, пихаті, страждаєте від безлічі комплексів? Часто ми зовсім не усвідомлюємо ці риси характеру і думаємо, що вже подолали їх. Але іноді вони знову спливають на поверхню. Вони залишаються в підсвідомості подібно до насіння, що очікують сприятливих умов, щоб прорости.
Наше життя протікає на чотирьох рівнях свідомості:
- Несвідоме
- Підсвідоме
- Свідоме
- Надсвідоме
У підсвідомості лежать всі досвіди і враження нашого поточної життя, які записуються і зберігаються там з тих пір, як наша душа увійшла в утробу. Підсвідомість містить все, через що нам довелося пройти і випробувати, все чуттєві враження, свідомі і несвідомі. Можна порівняти його з магнітофоном, що записує всі звуки, що досягають мікрофона. Підсвідомість записує все - гарне і приємне поряд з пригніченими проблемами, змішаними і агресивними почуттями, страхами, смутком, надіями та бажаннями.
Коли ми глибоко занурюємося в себе в медитації, ми можемо усвідомити ці сплячі насіння в підсвідомості. Визнавши і проаналізувавши причини та зв'язку, ми можемо відпустити їх і усвідомлено позбутися їх.
Наприклад: хтось страждає від зовсім необґрунтованого страху і шукає допомоги психіатра. За допомогою аналізу виявляється, що цей страх був породжений якимось подією в дитинстві. З визнанням причини страх слабшає, і постраждала людина може усвідомлено звільнитися від нього.
Невідомі і невирішені події минулих подій, що зберігаються в підсвідомості, турбують нас тільки до тих пір, поки їх зв'язок не виявиться в нашому свідомому розумі. У світлі цих знань тіні негайно зникають.
У практиці медитації самоаналізу ми досліджуємо наш внутрішній світ і вчимося розуміти цю функцію нашої душі - наша душа є сполучною елементом між підсвідомим і свідомим розумом.
Цей розум подібний до могутньої річки. Річка не може бути зупинена надовго чи приведена до спокою. Якщо ми спорудимо греблю без водозливу, тоді рано чи пізно станеться катастрофа. Гребля вибухне і земля наповниться бурхливими потоками води. Якщо ми занадто сильно приборкуємо свій розум і повністю придушуємо наші бажання і почуття, напруга вибухне в підсвідомості - внутрішній тиск стає занадто великим.
Фактично, ми не можемо наказати розуму зупинитися - однак, ми можемо дати йому напрямок, таким же чином як можна перенаправити річку, щоб уникнути повені і збитку. У практиці медитації самоаналізу ми вчимося керувати інструментами нашої свідомості - розумом і почуттями - не пригнічуючи їх діяльності. Необхідна умова для цього - вчитися визнавати і розуміти себе і свої внутрішні спонукання. Завдяки цьому ми можемо в потрібний час втрутитися і вберегти наші думки від небажаного напрямку, який неминуче призведе до проблем і шкодувань.
У практиці медитації самоаналізу ми вчимося розуміти себе та інших. Ми вчимося прощати себе та інших. Ми очищаємо нашу підсвідомість і поступово втрачаємо наші внутрішні заборони і комплекси. Наше мислення стає добре керованим і чистим, і завдяки цьому ми стаємо здатні долати і уникати багатьох труднощів у житті. Зрештою ми усвідомлюємо нашу внутрішню суть і мету нашого життя і дозволяємо нашому внутрішньому Я розкритися.